Räägib kriisinõustamise pädevusega lapse heaolu spetsialist Marge Green:
“Olen lapse heaolu spetsialistina töötanud üle kaheksa aasta ja ka varasemate minu ametite eesmärgiks on olnud laste turvatunde ja heaolu tagamine. Täna on varasemast rohkem minu otseseks tööks abi vajavate laste toetamine. Taustaks võib olla lapsi raputanud ootamatu muutus, mis nende stabiilse ja turvalise elu on kõikuma löönud. Olgu selleks siis lähedase inimese või lemmiklooma surm, vanemate lahutus, elukoha või kooli vahetus. Iga kaotus võib kaasa tuua väikeste inimeste kriisi, millega on neil keeruline toime tulla, ja kui puudub turvaliste lähedaste oskus toetada, võivad lapsed sattuda lastekaitse vaatevälja.
Mida noorem on laps, seda raskem on tema hädasolekut või abivajadust märgata ja kriisi raskust hinnata. Laps võib jääda kriisis olles talle vajalikust abist ja toetusest ilma, kui ei ole teadmisi tema seisundi hindamiseks. Laps tõlgendab olukordi vastavalt vanemate reaktsioonidele. Lapsed ei vaja kaitset oma tunnete eest, vaid abi nende tunnete väljendamisel.
Samas ka nooruk on sageli peaaegu täielikult sõltuv ümbritsevatest täiskasvanutest. Kui täiskasvanu on ise kriisis (mida sageli põhjustavad traumaatilised elusündmused) või kui ta ise on lapse kriisi põhjustaja (peksmine, seksuaalne väärkohtlemine), on laps oma mures väga kaitsetu ja abitu. Nendes olukordades olevad lapsed või noorukid koos oma vanematega vajavad professionaalset abi ja sageli on esimeseks kontaktiks kriisi läbimisel lapse heaolu spetsialist.
Psühholoogilises kriisis olev inimene vajab eelkõige ärakuulamist ja hoolimist. Esmalt on oluline, et inimene saaks rääkida oma kaotusest või muutusest. Nõuandmine ja lohutamine ei aita, vaja on olla hea ja hinnanguvaba kuulaja. Meeleheites inimene vajab eelkõige sündmusest korduvalt rääkimist. See aitab inimesel leevendada hingelist raskust ja ta hakkab ka ise mõistma, mis tegelikult on juhtunud. Hingeline valu “lahustub” sõnades. Kõige raskemate emotsioonide läbitöötamine professionaalse abiga ei anna tagasi seda, mida inimene on kaotanud, kuid talle antakse võimalus tulla traumaatilise kogemusega toime nii, et kogemusega seonduv psühholoogiline valu ei oleks talumatu. Kriisist “tervena” väljunul on kogemus toime tulla järgmiste elumuutustega. Ta on kogenum ja tugevam. Tal on kaasas teadmine: ma saan hakkama.
Kriisi- ja traumateadlikkuse tarkuseterad on minusse kogunenud läbi mitmete koolituste, mille seas on olulisel kohal kriisinõustamise oskusõppe koolitused. Olen neilt saanud enesekindlust ja hindamatu väärtusega kriisitarkust. Tänu sellele olen muutunud teadlikumaks ning minus ei ole enam hirmu, et lapse või perega töötades muudan ma nende elus oleva kriisi veelgi raskemaks, kui ei oska tähele panna pisiasju. Koolitus annab terve tööriistakoti vajalike küsimuste küsimiseks ja tähelepanekute tegemiseks ning abivajadusest sõltuvalt vajaliku toe andmiseks.”

Fotol teksti autor Marge Green.
Loe sama sarja teisi artikleid:
* “Haridusasutuse juht vajab kriisinõustamise teadmisi”
* “Tööpsühholoog vajab kriisinõustamise teadmisi”