Eesti Kriisinõustamise Ühing

Nüüd juba traditsiooniline EKÜ liikmete kevadkoolitus toimub märtsi keskel, sel aastal toimus see 15. märtsil Tallinnas, kus peaesinejaks oli seekord vaimulik Jaan Tammsalu, kes rääkis matuse- ja leinakultuurist Eestis ning teise osa koolituspäevast viis läbi kliiniline psühholoog Inna Narro-Taimsaare teemal „Eellein ja patoloogiline lein ning nende psühholoogilised käsitlused“.

EKÜ juhatuse liige Velli Ehasalu jagab oma mõtteid päevast, kus fookuses oli surm, lein ja seegi, et see kõik on tegelikult elu:
“🙏Inimene ei peaks kartma surma, vaid seda, et ta ei ela oma elu. Praegu on paastuaeg. Paastuda võib ka kuulujuttudest, tagarääkimisest ja teiste elu elamisest.
🙏Mõned raiskavad oma elu liiga palju sellele, et olla teistele meelepärane.
🙏Kui sinusse suhtutakse hästi, siis sa ka kuuled (teiste palveid) hästi – raske on aidata virisejaid.
🙏 Kõige levinum vale maailmas: “Ma helistan sulle hiljem.” Liiga paljud inimesed on üksi. Meie spetsialistidena ei saa asendada neid inimesi, kes peaksid olema kõrval.
🙏Ajapuudus, mida me endale valetame. Kui palju sa veedad aega internetis või telekat vahtides? Meil on kümneid aastaid pikem eluiga kui eelnevatel põlvedel – mida me selle ajaga teeme?”

EKÜ tegevliige Siim Schvede sõnas toimunud koolitusel tekkinud mõttena: “Kui unistad millestki, siis liigu selle suunas ja ära taltu, sest keegi ütleb, et Sa ei saa, suuda ega oska. Ära karda jätta oma elu elamata!”

EKÜ juhatuse liige Kirsti Talu jagas oma mõtteid: “On ikkagi tõsilugu, et iga asi tuleb õigel ajal. Viimastel kuudel olen ise sageli mõtisklenud eelleina olemuse üle. Seetõttu olen eriti tänulik selgelt struktureeritud ja süsteemse eelleina-teemalise ettekande eest. Käsitletud said asjasse puutuvad mõisted, uuringud, nimetatud tähtsamad inimesed ja daatumid. Nõustajal on tähtis aru saada eelleina protsessidest ja eelleinaga toimetuleku strateegiatest, millele ettekandja tähelepanu pööras. Inna selgitas, kui oluline on valmistumine ja valmisolek surmaks ja millised võiksid olla siin toetavad toimetamised/tegevused. Samuti saime ülevaate, millele toetuda patoloogilise leina puhul.

Igavikuliste mõtete toetamiseks ja mõtisklemiseks luuleread lektorilt:
Aeg hinge ravib, armistuvad haavad,
neist mõnigi jääb kaunistama Sind,
kuid ühel homsetest kord Sinust kaasa
kõik kurbuse viib lahkuv leinalind.”

Lisaks lektorite suunamisel käsitletud teemade mõtestamisele annab seesugune vahetu koosolemine olulise panuse kogukonnatundele. Saame olla tänulikud üksteisele võtta ühine aeg tulla ja olla vahetult kohal.