Eetika ja põhikiri
Eetika
Eesti Kriisinõustamise Ühingu liikmeid ühendab ühine arusaamine eetikast. Kui iga professionaalse nõustaja jaoks on elementaarne 1) arvestada parimat võimalikku valdkonna teooriat ja praktikate analüüsitulemusi ning 2) hoida oma kliendi konfidentsiaalsust kokkulepitud ulatuses, siis EKÜ liikmete eetilised lähtekohad on täiendavalt täpsustatud alljärgnevalt (esmalt Eestis 2005. aastal sõnastatud Kriisinõustamise ja Eneseleidmise Keskus Mahena poolt).
Kriisinõustaja eetikas on olulisel kohal AUSTUS, AUSUS, VASTUTUS ja PÄDEVUS:
- Austatakse iga inimese isikupuutumatust – suhtlus on eelarvamustevaba, empaatiline ja kõiki inimesi austav, sõltumata tema päritolust, haridusest, vanusest, tervislikust seisundist, soost, rahvusest, religioonist, parteilisusest, varalisest olukorrast, ühiskondlikust positsioonist jne.
- Austatakse kriisiolukorrast tulenevalt inimese suurt haavatavust ja sellest lähtuvalt on kogu suhtlus hoidev ja hooliv, struktureeritud sõnumitega.
- Mistahes abistavas olukorras välditakse süüdlase otsimist ja püütakse mõista toimunut ning otsida lahendusi toimetulekuks.
- Eriarvamused sõnastatakse kedagi halvustamata ja hinnanguid andmata, võimalusel kokkulepetena, toetudes teadusuuringutest või konkreetsetest praktikatest tulenevatele argumentidele.
- Tagatakse abistajana endale erialane regulaarne enesetäiendamine ja juhtumipõhine supervisioon, ning teavitatakse juhatust lahenduste leidmise või liikmelisuse jätkamise kaalumise eesmärgil, kui mõni ühingu liige tegutseb kaasaegseid teadmisi või eetikat eirates.
- Ühingu liikmena panustatakse võimaluste piires vabatahtlikuna ühingu tegevustesse ning osaletakse vähemalt kord aastas ühingu tegemistes.
Kui keegi tutvustab end EKÜ liikmena ja tegutseb käesolevalt kirjeldatud eetilisi põhimõtteid eirates, palume selle kohta infot ühingu e-postile info@kriisiteadlik.ee, et saaks kontrollida kahtlustust ja tegutseda vastavalt ühingu põhikirjale. Oleme ühinguna huvitatud püsivast arengust ning seetõttu on vea ilmnemisel meile oluline, mis seda tekitas, mil määral see põhjustas kahju, mis toimus veast teadasaamise järel, milline on õppetund.
EKÜ ei kommenteeri väljaspool liikmeskonda oma liikmetega seonduvat, küll aga annab pöördujale teada, kas tema informatsioonist tulenevalt algatati kontrollimise menetlus.
Põhikiri
Eesti Kriisinõustamise Ühingu põhikiri on leitav SIIT.